Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Studio Jogi Artykuły
Studio Jogi Artykuły
Studio Jogi Artykuły

Nowe zajęcia: Joga na zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup jest podstawą dobrego fizycznego i psychicznego samopoczucia. Jego trzon stanowi rdzeń kręgowy tworzący wraz z mózgiem centralny układ nerwowy, który ma wpływ na znaczną część życia człowieka.


Praktyka asan bazuje na ćwiczeniach spiralnych  na całej  długości kręgosłupa (w zależności od ułożenia sylwetki i układu nóg poruszać się będą poszczególne kręgi lędźwiowe, piersiowe i szyjne) oraz biodra. Ćwiczący będzie przyjmować liczne pozycje, które pozwolą wykorzystać nogi jako dźwignię. Systematyczny udział w tych zajęciach przez dłuższy czas sprawi, że będziesz w stanie zaobserwować korzystne zmiany w ogólnym samopoczuciu.


Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup to specjalny zestaw treningowy, który różni się znacznie od typowej praktyki prowadzonej  na co dzień w studiu. Zestaw ten skierowany jest dla osób, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami i bólami pleców (z wyjątkiem ostrych stanów zapalnych). Joga dla kręgosłupa może przynieść wiele korzyści także osobom, które mają pracę siedzącą i narzekają na różnego rodzaju napięcia lub czują dyskomfort po całym dniu za biurkiem. 


Joga dla kręgosłupa wpływa na:

 • wzmocnienie kości,
 • uelastycznienie więzadeł i ścięgien,
 • poluźnienie przestrzeni pomiędzy krążkami międzykręgowymi  od odcinka szyjnego do lędźwiowego
 • lepsze ukrwienie całych pleców
 • skorygowanie ukrytych wad nadmiernie obciążonego kręgosłupa
 • trawienie, krążenie czy bicie serca (przez to , że kręgosłup wpływa na współczulny układ nerwowy, który jest połączony z organami wewnętrznymi).
 • zmniejszenie bólu pleców lub całkowite jego zniknięcie


Bóle pleców mogą być uwarunkowane przez wiele czynników. Oto niektóre przyczyny bólu pleców i kręgosłupa:

 • osłabione mięśnie i więzadła, które spełniają w stosunku do kręgosłupa funkcję podtrzymującą. Mięśnie grzbietu i brzucha nadają kręgosłupowi charakterystyczną krzywiznę w kształcie litery S i zapewniają mu sprężystość. Nierozwinięte mięśnie przyczyniają się do odkształcania kręgosłupa, co prowadzi do bólów pleców. Ta sama sytuacja tyczy się zbyt słabych więzadeł, które nie są w stanie utrzymać ciężaru kręgosłupa „zawieszonego” pomiędzy nimi,
 • wypadnięcie jądra galaretowatego (są to krążki pomiędzy kręgami, które umożliwiają ocieranie się o siebie poszczególnych kręgów) przez gwałtowny ruch lub wysiłek , na który kręgosłup nie był przygotowany. Może to spowodować  ucisk na otaczające nerwy, co prowadzi do bólu i ograniczenia ruchu. Do uszkodzeń krążków dochodzi przy ogólnym złym stanie kręgosłupa,
 • wady postawy. Każda zmiana w krzywiźnie kręgosłupa (plecy płaskie czy zaokrąglone) przyczynia się do chronicznych bólów kręgosłupa,
 • psychiczny stres, którego skutkiem jest napięcie oraz usztywnienie mięśni,
 • zmiany zwyrodnieniowe (artrozy), które powstają w wyniku dysproporcji pomiędzy obciążeniem a wytrzymałością kręgosłupa, przez wadliwe ułożenie pojedynczych kręgów wewnątrz kręgosłupa (odchylenie kręgów lub przesunięcie się jednego kręgu do przodu w wyniku nadmiernego ucisku) lub przez zużycie tkanki krążków międzykręgowych.


Zdrowy kręgosłup - praktyka którą chcemy Ci zaproponować ma przede wszystkim usunąć niepotrzebne napięcia w ciele oraz wzmocnić mięsnie osłabione i rozciągnąć te przykurczone (co stanowi cel profilaktyczny - zapobieganie dolegliwością związanym z kręgosłupem). Nie jest jednak formą konsultacji, rehabilitacji czy leczenia. Dlatego prosimy aby na zajęcia przyjść z diagnozą od lekarza specialisty.


A. Raab, Joga kręgosłupa, ABA, Warszawa

A.G. Mohan, Joga dla ciała oddechu i umysłu, Helion, Gliwice

Tagi wpisu