Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Studio Jogi Artykuły
Studio Jogi Artykuły
Studio Jogi Artykuły

Joga - FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Joga FAQ

Joga w ujęciu klasycznym to system filozofii indyjskiej, mający prowadzić do rozwoju duchowego oraz wyzwolenia.


Joga w ujęciu współczesnym, to praktyka mająca na celu osiągnięcie równowagi w ciele, rozwijając jednocześnie jego elastyczność i siłę. W połączeniu z medytacją i pranajamą (technikami oddechowymi), dzisiejsza joga to metoda utrzymania zarówno ciała jak i umysłu w harmonii i zdrowiu.

W jodze klasycznej, medytacja, czyli ogólnie i bardzo prosto mówiąc - nauka uważności i koncentracji, stawiana była jako podstawowy cel praktyki. Ciało miało w tej pracy z umysłem nie przeszkadzać.


We współczesnym podejściu do jogi, na większości zajęć, praca z umysłem raczej stawiana jest na dalszym planie. Priorytetem jest ciało i jego dobrostan. Praca z uspokojeniem umysłu, pojawia się po czasie, poprzez skupienie na ciele i ćwiczeniach.


Zarówno klasyczna jak i współczesna joga, nigdy nie była i nie jest żadną formą religii. Nie ma w niej żadnego bóstwa czy kultu.
Joga to filozofia istnienia jednostki ludzkiej, proponująca metody pracy psychologicznej i fizycznej, mające na celu polepszenie jego egzystencji

Zgodnie z definicją, sport to „wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach[1] .


Za sport uważa się również współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego.”


Joga została zaklasyfikowana w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu jako system rekreacji ruchowej, ponieważ nie dotyczy jej aspekt współzawodnictwa. Niemniej jednak, celem jej ćwiczeń jest uzyskanie i zachowanie wysokiej sprawności fizycznej układów i narządów organizmu, a także psychiki człowieka[2].


1 Dz.U.2023.0.2048 tj. - Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie; Art. 2. Ustawowe pojęcie sportu
2 Janusz Szopa - https://joga-joga.pl/pl94/teksty148/joga_jako_system_rekreacji_ruchowej

Joga nie jest aktywnością o wysokiej intensywności, co za tym idzie, sama w sobie nie jest formą ruchu, która zapewniałaby szybką utratę kilogramów. Podczas praktyki asan, skupiamy się na pogłębianiu elastyczności i wzmacnianiu ciała, niemniej jednak oddech i tętno nie powinny znacznie przyspieszać.


Oczywiście, współczesna joga to cały wachlarz nowatorskich odmian praktyki, wśród których można znaleźć i te bardziej wymagające i dynamiczne, co w efekcie będzie prowadzić do szybszego spalania kalorii, są to jednak specyficzne zajęcia na poziomach zaawansowanych.


Joga w podejściu całościowym, uczy natomiast świadomości i dbałości o umysł i ciało, zrozumienia jego potrzeb, tego co mu służy a co szkodzi. Taka świadomość, to pierwszy krok do podjęcia decyzji, które w efekcie pozwolą Ci osiągnąć sprawność, a co za tym idzie - również zmianę w wyglądzie ciała.

Pamiętajmy, że jeśli naszym celem jest utrata wagi, koniecznym warunkiem jest utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego.

W naszym podejściu do jogi, podstawowym zadaniem praktyki pozycji jogowych jest utrzymanie kręgosłupa w dobrej kondycji. Nie jest to jedyna korzyść jaką daje praktyka, niemniej jednak zalicza się ją do bazowych i głównych celów tej formy ruchu.


Pozycje jogi – asany mają przede wszystkim służyć rozluźnieniu obszarów wokół kręgosłupa, rozciąganiu ich w celu uzyskania większej przestrzeni dla krążków międzykręgowych, żeby zapobiegać ich degeneracji. Mają poprawić ukrwienie, dzięki czemu niwelują stany zapalne pojawiające się w tych obszarach. Dodatkowo, poprzez wzmacnianie mięśni w tym obszarze, kształtują poprawną postawę, która zapobiega powstawaniu patologii w obrębie kręgosłupa.

Każdy z nas staje na macie z zupełnie innym umysłem, ciałem i z zupełnie innymi możliwościami. Tak, jak w przypadku każdej podejmowanej czynności, tak w jodze – efekty będą zależne od naszych cech indywidualnych, oraz częstotliwości i intensywności wykonywanej praktyki.


Efekty, które zauważymy szybciej, będą dotyczyć zwiększania świadomości ciała, w tym np. regulacji oddechu, poprawnej postawy czy umiejętności rozluźniania. Po kilku miesiącach praktyki, zwiększają się nam zakresy ruchów, wzmacniają i wysmuklają mięśnie, a co za tym idzie również, zmniejszają się dolegliwości bólowe.

Joga to praktyka, która znacząco poprawia elastyczność ciała. W związku z tym, powinna być kierowana głównie do osób nierozciągniętych.

W jodze nie mamy określonych norm, które „musimy” wyrobić na macie. Oczywiście, tym większa będzie skuteczność naszej praktyki, im większa będzie nasza systematyczność. Niemniej jednak, staramy się podchodzić do jogi wsłuchując się w swoje możliwości i potrzeby.


Chociaż chętnie przytoczę tu znaleziony cytat, pod którym mogę się podpisać: „Kiedy praktykujesz jogę raz w tygodniu – zmieniasz swój umysł. Kiedy dwa razy w tygodniu – zmieniasz swoje ciało. A praktykując codziennie – zmieniasz swoje życie” (autor nieznany).

Ćwiczenia jogi, podobnie jak każdy rodzaj ruchu w ciąży, niosą za sobą wiele korzyści. Umiejętna praktyka, odciąża kręgosłup, poprawia samopoczucie, przeciwdziała stresowi, uczy świadomego oddechu.
W pierwszym trymestrze joga zalecana jest dla osób, które praktykowały ją już wcześniej. W późniejszym okresie, jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwskazań, joga jest zalecaną aktywnością. Oczywiście, najlepiej w porozumieniu z nauczycielem, który ma doświadczenie w pracy z osobami w ciąży i będzie w stanie wskazać odpowiedni kierunek praktyki, wykluczając lub modyfikując niektóre z pozycji.


Jeśli chodzi o rozpoczęcie praktyki po porodzie, istnieje wiele czynników decydujących o tym, kiedy możemy zacząć ćwiczyć. Jest to każdorazowo zależne od naszych indywidualnych predyspozycji, kondycji i stanu zdrowia. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem. Praktyki oddechowe czy też uważnościowe, będą możliwe praktycznie od samego początku. Łagodna, statyczna praktyka może zostać wprowadzona stopniowo, stosunkowo szybko około miesiąca po naturalnym porodzie.

Joga jest praktyką, którą może wykonywać praktycznie każdy. Nie ma granic płci, czy wieku. Warto jedynie dobrać poziom i intensywność zajęć do swoich własnych możliwości.


To prawda, że aktualnie joga przyciąga na maty więcej kobiet niż mężczyzn, mimo, że historycznie, była ona stworzona wyłącznie z myślą o mężczyznach. Joga to aktywność, szczególnie polecana w celu zapobiegania powstawania zwyrodnień kręgosłupa. Problemy zdrowotne związane z kręgosłupem, dotyczą w równej mierze kobiet jak i mężczyzn. W zawiązku z czym praktyka polecana jest jednakowo dla wszystkich.

Najlepszą metodą będzie zacząć od zajęć dla osób początkujących. Są to zajęcia o niskiej intensywności, gdzie pozycje są omawiane i uczymy się prawidłowych ustawień ciała.


W zależności od chęci, możesz wypróbować jogę w stylu Vinjasa – w której każdorazowo pracujemy z innymi obszarami ciała i staramy się płynnie przechodzić do kolejnych pozycji, czyli praktyka jest w pewnym stopniu dynamiczna, przez co pomaga również budować ogólną kondycję.
Możesz spróbować jogi w stylu Yin – statycznej odmiany, nastawionej na pracę z powięzią i głębszymi strukturami ciała, mocno rozciągającej i nastawionej także na pracę z umysłem.
Możesz także spróbować zajęć w stylu wprowadzenie do Ashtanga joga, gdzie każdorazowo wykonywana jest ta sama seria asan, po to żeby dopracować je stopniowo do perfekcji.


Pamiętaj po prostu, żeby słuchać swojego ciała i z umiarem podchodź do każdych zajęć.

Skonsultuj swój przypadek ze swoim lekarzem i jeśli ten nie zabroni Ci uczestnictwa w zajęciach - to joga jest jak najbardziej dla Ciebie. Koniecznie zgłoś swoje dolegliwości prowadzącemu i nigdy nie forsuj swojego ciała.
Pamiętaj proszę, że nauczyciel jogi to nie lekarz. Oczywiście, będzie się on starał poinformować Cię, jakie ćwiczenia nie są dla Ciebie wskazane, niemniej jednak to Ty musisz czuć i szanować swoje granice.

Na zajęcia przychodzimy w wygodnym, niekrępującym ruchów stroju. Ważne, żeby ubiór był lekki i żebyśmy się czuli w nim komfortowo. Praktykujemy na matach do jogi (studio ma na wyposażeniu ogólnodostępne maty). Jeśli skłaniamy się do zakupu maty, szukajmy takich, które służą właśnie do tego typu praktyki. Będzie to służyć naszemu bezpieczeństwu i wygodzie. Dodatkowe akcesoria, jakie można zabrać, to pasek do jogi, kostka, czy poduszka do siedzenia. Praktykujemy na boso lub w antypoślizgowych, przeznaczonych do tego skarpetkach.

Zaleca się, żeby nie spożywać posiłków około dwie godziny przed zajęciami jogi. Poza tym, nie wymaga się żadnych predyspozycji ani umiejętności. Warto przyjść na zajęcia 10 minut wcześniej, żeby spokojnie się przebrać i przygotować.

autor Ania Stepanik

Tagi wpisu