Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Studio Jogi Artykuły
Studio Jogi Artykuły
Studio Jogi Artykuły

Co daje joga?

Po co w ogóle stawać na macie? Po co poświęcać swój czas, inwestować środki, angażować siebie? Czy faktycznie korzyści, jakie płyną z regularnej praktyki są tego warte?


Joga, czyli połączenie ciała i umysłu uzyskiwane poprzez szereg technik zarówno z zakresu aktywności fizycznej, oddechu jak i pracy z umysłem, w swym założeniu ma prowadzić do osiągniecia przez praktykującego sprawności fizycznej, psychicznej, oraz szeroko rozumianego dobrostanu i dobrego samopoczucia.


Aspekt fizyczny jogi – czyli co robi joga z naszym ciałem?


Praktyka asan jako praca z ciałem rozwija naszą elastyczność i gibkość. Zwiększa nasze możliwości motoryczne, poprzez poszerzanie zakresów ruchu. Dzięki pracy z mięśniami głębokimi, zwiększa naszą wytrzymałość i poprawia koordynację. Zmniejsza przykurcze mięśniowe, zwiększa ruchomość stawów, pomagając zapobiegać chorobom zapalnym w ich obrębie. Dzięki pracy z mięśniami przykręgosłupowymi pozwala odciążyć krążki międzykręgowe i wydłużyć kręgosłup a co za tym idzie, wpływa na poprawę naszej postawy. Ma działanie wyszczuplające i ogólnie poprawiające sylwetkę.
Jak każda, umiarkowana aktywność fizyczna, redukuje nadciśnienie tętnicze, poprawia ogólną sprawność fizyczną i wydolność układu oddechowego oraz krwionośnego.


Dzięki praktyce zapobiegamy i odwracamy niekorzystne efekty siedzącego trybu życia. Pracując z wygięciami w tył i otwarciem klatki piersiowej, rozszerzamy i rozciągamy mięśnie międzyżebrowe, które na co dzień, garbiąc się notorycznie przykurczamy. Praca ta wpływa na naszą zdolność oddechową, poprawę pracy płuc i serca a także korzystnie wpływa na naszą psychikę – pobudza nas i otwiera na otoczenie.


Poprzez pracę z biodrami odwracamy przykurcze w stawach biodrowych spowodowane zbyt częstym i długim przebywaniu w pozycji siedzącej - korzystaniem z krzeseł, foteli, kanap. Praktykując, poprawiamy mobilność i ukrwienie stawów biodrowych, co będzie działać na naszą korzyść zwłaszcza w podeszłym wieku, kiedy zwykle zaczynają się ujawniać problemy z panewkami biodrowymi.


Dzięki praktyce skupionej na biodrach wpływamy także na poprawę ułożenia naszej miednicy. Jest ono bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania dolnego odcinka kręgosłupa. Nadmierne przodo lub tyłopochylenie miednicy, wynikające ze zbyt długiego siedzenia w ciągu dnia, wpływa na obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, powodując tym samym dyskopatię co prowadzi do powstania przepuklin i innych niekorzystnych zmian w tym obrębie. Praktyka jogi ma w tym przypadku działanie zapobiegawcze a niejednokrotnie pomaga odwrócić powstałe nieprawidłowości.


Rozćwiczając skłony w przód, rozciągamy tylną taśmę, czyli min. spięte mięśnie nóg i pleców, co również ma wpływ na ułożenie naszej miednicy a co za tym idzie – nadmierne przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.


Pozycja siedząca w której spędzamy większość naszego czasu, wpływa również na osłabienie mięśni pośladków i brzucha, co powiązane jest tak samo z brakiem umiejętności utrzymania w odpowiedniej pozycji odcinka lędźwiowego i powstałymi na skutek tego zwyrodnieniami. Dlatego praktyka asan wzmacniających i poprawiających siłę mięśni głębokich jest tak istotna i korzystna, mino, że często nie należy do tych ulubionych.


Dzięki regularnej praktyce, dbając o prawidłową postawę zapobiegamy degeneracji kręgosłupa szyjnego, narażonego na przeciążenia, pojawiające się przy codziennych czynnościach, takich jak prowadzenie samochodu, korzystanie z komputera czy telefonu.


Praktyka pozycji odwróconych działa korzystnie na układ krwionośny, odciążając serce w pracy z przepompowaniem krwi żylnej. Zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, ma działanie profilaktyczne przy zapobieganiu udarów.


Wykonywanie asan nie pozostaje bez wpływu także na nasze narządy wewnętrzne.
Praktyka pozycji skrętnych poprzez swoisty masaż poprawia ich ukrwienie a co za tym idzie lepsze funkcjonowanie. Dzięki temu wspomaga min. perystaltykę jelit, procesy trawienne i przemianę materii. Usprawnia wydzielanie enzymów, produkcję hormonów, poprawia dotlenienie organizmu, pobudza i pomaga regulować krążenie krwi. Ma korzystny wpływ na usuwanie toksyn z organizmu.


Ponadto, joga poprzez swoje właściwości sprawdza się także jako uzupełnienie dla różnych dziedzin sportu. Praktykujący wymieniają między innymi takie rodzaje aktywności jak bieganie, jazda na nartach, taniec, balet, pływanie, wspinaczka, czy sztuki walki, zauważając poprawę wyników dzięki praktyce na macie.


Regularna praktyka asan daje naszemu ciału niezliczone korzyści, których nie sposób wymienić naraz.
Od zniwelowania odwiecznego bólu w lędźwiach, po większą świadomość i kontrolę nad oddechem, a co za tym idzie – panowanie nad stresem, aż po prostu bardziej wygodne ciało.


Jednakże praca z ciałem, to dopiero czubek góry lodowej. Istnieje cała masa korzyści jakie przychodzą do nas z praktyką, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ukrytych pod tą fizyczną powierzchnią.


Aspekt socjologiczno - psychologiczny – czyli co joga robi z nami? Z naszym umysłem?


Postanowiłam to konkretne pytanie zadać praktykującym z którymi spotykam się na macie. Zakres odpowiedzi okazał się bardzo szeroki i co ciekawe, pokazał mi, że dla każdego z nas odpowiedzi są różne. Zależne od tego czego szukamy, kim jesteśmy, czego akurat w naszym życiu potrzeba.


Rozluźnienie. Często powtarzany przez wielu praktykujących, jeden z największych benefitów jaki daje regularne stawanie na macie. Praktyka, która pod koniec daje odczucie rozluźnienia fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Spokój, obniżenie napięcia emocjonalnego, odczucie relaksu i zniwelowanie stresu. Pozytywna energia z którą można iść dalej przez własne życie i sprawy. Większa odporność na stres, dzięki dawce spokoju jaki zabiera się z maty.


Pobudzenie. Dla części praktykujących, mata to źródło energii. Dynamiczna praktyka wyzwala endorfiny, pobudza do życia do działania. Po zajęciach wskakują na rower, rurę, do basenu, na siłownię, bieżnię czy na zajęcia taneczne i pozytywnie naładowani dają z siebie jeszcze więcej.


Odskocznia, czas dla siebie. Praktyka na sali, w miejscu w którym liczy się tylko wdech i wydech, Ty i Twoje ciało, kolejna pozycja. Skupienie na sobie, na kolejnym ruchu, wyciszenie umysłu, zatopienie w tu i teraz. Bez dzieci, pracy, męża, żony, rodziców, kotów, kur, psów, zakupów i tysiąca spraw angażujących naszą uwagę w jakikolwiek sposób. Sto procent tylko swojego czasu, dzięki któremu nabierasz dystansu i cierpliwości, łapiesz oddech.


Czas z przyjaciółmi, znajomymi, czas rodzinny. Część z nas przychodzi na zajęcia z rodzinami, z przyjaciółmi, czy też po prostu spotkać ludzi z maty obok. Dla wielu z nas joga to coś co możemy zrobić razem, spędzić czas w bliskim gronie, zbliżyć się do siebie, przeżyć coś wspólnie. Powspominać, pośmiać się, zwyczajnie, spędzić razem czas. Zbudować bliskość.


Pokonywanie swoich słabości. Wykonywanie asan, dochodzenie do pełnych wersji to często ogromne wyzwanie wymagające wytrwałości, powtórzeń i determinacji. Wykształcając w sobie te cechy na macie, niejednokrotnie korzystamy z nich w życiu codziennym, mierząc się z przeróżnymi trudnościami. Kształtujemy swój charakter. Uczymy się jak się nie łamać, ale jak się zginać :)


Definiowanie i określenie siebie. Jestem joginką/joginem. Dla niektórych to najważniejsze co ich określa, czasem jedyne, dla innych część tego kim są i z czym się utożsamiają. Przynależność do pewnej grupy, swoje miejsce w życiu, składowa z których budujemy swoją świadomość, poczucie własnej wartości,  osobowość, charakter – siebie.


Satysfakcja. Poczucie zadowolenia z wykonanej dla siebie i nad sobą pracy. Każdorazowa dawka potreningowych endorfin a z czasem progres, który pozwala nam na wykonanie coraz bardziej zaawansowanych asan. Rozwój, który zawdzięczamy sobie.


No i oczywiście radość. Radość z pokonywania swoich słabości, ze zwycięstwa nad tym co nas rozprasza, z tego, że udało się stanąć na macie mimo przeróżnych przeszkód. Radość z postępu, z tego że mogliśmy spędzić czas w gronie fajnych ludzi robiąc coś dla siebie. Radość z upadków, z sukcesów, zwyczajnie dobry humor.


Aktualnie, dzięki rosnącej popularności jogi pojawia się coraz więcej opracowań naukowych, na temat korzyści wynikających z praktyki. Pojawia się też coraz większa świadomość potrzeby pracy nad naszym ciałem i umysłem. Joga okazuje się skuteczną odpowiedzią przy wspomaganiu walki z chorobami cywilizacyjnymi, które dotykają coraz większej części naszego społeczeństwa, takich jak problemy z kręgosłupem czy coraz bardziej powszechnie występująca depresja. 
Regularna i dopasowana do siebie praktyka jogi, wykazuje właściwości uzdrawiające na wielu poziomach.


Podchodząc do jogi i jej założeń kompleksowo, czyli zgodnie z jej założeniami dokładając do praktyki asan,  pracę nad sobą - wybór ścieżki życiowej, która nie krzywdzi ani nas ani żadnych żyjących istot, ćwiczenie powściągliwości umysłu – żeby nie skakać na główkę za każdym pragnieniem, kontrola nad emocjami i uczuciami, umiejętność przyjmowania zdarzeń cierpliwie, godząc się z ich nieuchronnością – wydaje się być wskazówką i odpowiedzią na wiele pytań o to jak postępować, żeby nasze życie przebiegało w harmonii i spokoju.


Korzyści płynące z praktyki w zależności od stopnia zanurzenia się w niej, potrafią wyjść daleko poza matę.


A Tobie? Co daje joga?


Ania Stepanik


Tagi wpisu