Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Studio Jogi Aktualności
Studio Jogi Aktualności
Studio Jogi Aktualności
  • Aktualności
  • Mysor czyli Ashtanga Vinyasa Yoga w indywidualnym tempie :)

Mysor czyli Ashtanga Vinyasa Yoga w indywidualnym tempie :)

Mysore to styl praktyki asan w metodzie Ashtanga Vinyasa Yoga. Polega on na wykonywaniu sekwencji pozycji w indywidualnym tempie. Nauka opiera się na zasadnie ‘jeden na jeden’ czyli indywidualnym podejściu nauczyciela do ucznia. Ruch, oddech oraz pozostałe aspekty praktyki wyjaśniane są stopniowo, a korekty, zarówno słowne jak i fizyczne dostosowane są do potrzeb i możliwości ucznia.

Uczniowie praktykują niezależnie od siebie dzieląc ze sobą przestrzeń i energię.

Metoda ta pozwala na powolne budowanie praktyki, dając możliwość oswojenia się z sekwencją asan bez pośpiechu. Pozwala to na zapamiętanie i opanowanie sekwencji zgodnie z dynamiką ucznia. 

Zajęcia otwarte są dla wszystkich, jeśli jednak po raz pierwszy spotykasz się z ashtangą Twoja praktyka może zająć 20-30min. Zapoznasz się z techniką vinyasy (połączenia oddechu z ruchem) przez wykonanie sekwencji powitań słońca i sekwencji końcowej ashtanga jogi. Ponieważ styl mysore opiera się na idei praktyki własnej niezbędne jest zapamiętanie wykonywanej sekwencji, dlatego też uczniowie nie pozanają wszystkich asan jednocześnie, a dopiero po uzyskaniu biegłości i sprawności wykonywanych pozycji dodawane są kolejne. W sekwencji każda asana jest następstwem poprzedniej i przygotowuje do kolejnej, dlatego też najprawdopodobniej nie poznasz całej serii po kilku zajęciach. W miarę postępów długość praktyki wydłuża się poprzez poznawanie i dodawanie nowych asan.

Fundamentalnym aspektem praktyki jest tzw. Tristana – 3 elementy towarzyszące wykonywaniu pozycji:

  • Oddech bazujący na technice oddechowej ujjayi (swobodny oddech z dźwiękiem)
  • Drishti –punkt skupienia wzroku
  • Bandhy – aktywacja określonych mięśni lub grup mięśniowych aby kontrolować przepływ energii w ciele, wesprzeć właściwy oddech, stabilizować kręgosłup, a także zrównoważyć pracę układu nerwowego.

Ważne jest aby od początku nauczyć się kluczowych podstaw aby kntynuować praktykę z większą świadomością i bezpieczeństwem.

Zajęcia ruszają od 12 września. Będą odbywały się cyklicznie w każdy wtorek i będą trwały od godziny 6.00 do maksymalnie godziny 8.00. 

Prowadzący: Magda Mironowicz

 

 

Tagi wpisu