Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Studio Jogi Artykuły
Studio Jogi Artykuły
Studio Jogi Artykuły

Jak zacząć praktykować jogę?

Jak zacząć praktykować jogę

Joga staje się coraz bardziej popularna i pewnie już nie jeden raz słyszałaś/słyszałeś o dobrodziejstwach, które ze sobą niesie. Może nawet ktoś namawia Cię, byś spróbowała / spróbował na własnej skórze przekonać się, że dzięki jodze poprawia się kondycja ciała i głowa lepiej radzi sobie ze stresami dnia codziennego. Może już nawet przeszukałaś / przeszukałeś internet, by znaleźć zajęcia w studio lub zakupić matę i sportowy strój. A może masz pierwsze próby za sobą. A może wciąż się wahasz, bo myślisz, że przecież nie jesteś wystarczająco rozciągnięta / rozciągnięty, a na zajęciach grupowych pewnie już wszyscy umieją więcej niż Ty. A może myślisz, jak ja kiedyś błędnie przed laty, że joga nie jest dla Ciebie, bo jest tak mało dynamiczna, że nie poczujesz żadnego wysiłku. Jeśli jesteś gdzieś na początku jogowej drogi, dowiedz się więcej o jodze i jej celu oraz sprawdź jak zacząć i jak wytrwać w praktyce.


Joga - ta hinduska praktyka łączy w sobie aspekty fizyczne, psychiczne i duchowe. Dzięki temu to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również sposób na zrelaksowanie się i uspokojenie umysłu, na odzyskanie harmonii i poczucia integralności z samym sobą. Joga jest dostępna dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy poziomu kondycji fizycznej. Regularna praktyka jogi może pomóc w zwiększeniu elastyczności, siły i równowagi, zmniejszeniu stresu i lęku oraz poprawieniu koncentracji i samopoczucia.


Zanim zaczniemy praktykować jogę, warto zrozumieć, czym ona jest.


Samo słowo joga wywodzi się z sanskryckiego słowa yuj, które często tłumaczy się jako “jednoczyć”, ”łączyć” lub “połączyć”, ale też “skupiać swoje myśli” czy “koncentrować się na sobie”. Według najstarszej definicji Patandżalego, joga to “przerwa w pracy umysłu”. Unowocześniona definicja według jednego z wybitnych nauczycieli T.K.V. Desikachara określa jogę jako “zatrzymanie umysłu”, a jej celem jest “skierowanie umysłu wyłącznie ku przedmiotowi i podtrzymanie tego kierunku bez rozpraszania uwagi na boki.” Joga ma na celu reintegrację i powrót do harmonii, osiągnięcie stanu wyciszenia. Praktykując jogę przybliżamy się do tego celu, lecz musimy wiedzieć, że jest to proces i nie ma tu drogi na skróty.


Najczęściej jogę utożsamiamy jednak z fizycznym jej aspektem, jako że najłatwiej zacząć pracę od bardzo namacalnej pracy z ciałem. Doskonalimy ułożenie ciała w asanach, przygotowujemy się do coraz bardziej zaawansowanych pozycji, tym samym budujemy siłę i elastyczność. Jednak joga to nie tylko pozycje i wygibasy. Joga składa się z ośmiu członów:

  • Yama - zasady etyczne, którymi się kierujemy w życiu, takie jak np. niekrzywdzenie czy prawdomówność,

  • Niyama - reguły i praktyki prowadzące do indywidualnego rozwoju, takie jak np. zadowolenie, dyscyplina, samokształcenie,

  • Asana - pozycje jogi mające na celu poprawę funkcjonalności mięśni, zwiększenie siły, równowagi a także poprawę postawy,

  • Pranayama - techniki oddechowe mające na celu poprawę siły witalnej,

  • Pratyahara - odwrót od zmysłów, kontrola umysłu nad zmysłami,

  • Dharana - koncentracja umysłu, zdolność kierowania myśli ku danej rzeczy i trwanie w tym stanie,

  • Dhyana - stan medytacji,

  • Samadhi - stan kontemplacji, podczas którego procesy myślowe są neutralizowanie i zatrzymane, kontrola nad umysłem.


Także jak widzisz, joga to nie tylko wymiar fizyczny, ale ten fizyczny właśnie pozwala otworzyć się na inne aspekty jogi. To dzięki pracy z ciałem w sposób holistyczny, jaki proponuje joga, pracujemy też z koncentracją, wyciszeniem, świadomością siebie i ciała. Dzięki temu lepiej zaczynamy się rozumieć, wiemy co nam służy a co nie, przez co zaczynamy lepiej funkcjonować na co dzień. Na zajęciach w studio również pracujemy głównie nad fizyczną stroną jogi, ale zwiększając swoją świadomość, zaczynasz odczuwać, że joga wpływa na Ciebie również poza matą.


No ale właśnie - jak zacząć i jak wytrwać?


Joga na początku może się wydawać trudna, dlatego mam dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą pomóc na początku.

  • Znajdź odpowiednie miejsce do praktyki. Warto znaleźć przyjazne studio jogi, gdzie pod okiem nauczyciela możesz się rozwijać. Wspólna praktyka może działać też jako dobry motywator, by się spotkać z grupą ludzi i wspólnie się uczyć nowych asan.

  • Jeśli masz możliwość, możesz zorganizować miejsce na swoją praktykę w domowych warunkach. Miły, przytulny kącik, w którym leży już rozłożona mata będzie zachęcać by na tej macie poćwiczyć.

  • Znajdź odpowiedni styl jogi dla siebie: Istnieją różne style jogi, takie jak Hatha, Vinyasa, Ashtanga, Kundalini i wiele innych. Warto znaleźć styl, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i umiejętnościom.

  • Zadbaj o regularność. Tak naprawdę w każdej aktywności ruchowej to o regularność najbardziej chodzi. Wyznacz więc sobie stałą porę, zapisz sobie w kalendarzu, ustaw przypomnienie w telefonie i trzymaj się tego. Zadbaj, by nic Cię wtedy nie rozpraszało. To czas dla Ciebie - przecież na niego zasługujesz.

  • Zacznij od małych kroków. Nie musisz sobie postanawiać, że codziennie będziesz ćwiczyć przez godzinę, jeśli wcześniej tego wcale nie robiłeś. Łatwiej Ci będzie zacząć od 15-20 minut dziennie, by wytrwać w postanowieniu. Stopniowo możesz zwiększać czas, wkrótce zobaczysz, że przyjdzie Ci to coraz łatwiej.

  • Wcale nie musisz zaczynać od drogich zakupów mat i sprzętu. Wystarczy komfortowe ubranie. Jeśli praktykujesz w studio, zazwyczaj masz do dyspozycji maty do jogi, które możesz też przetestować zanim zakupisz swoją własną. Na praktykę w domu dobra mata bardzo się przyda. Wybierz taką, na której nie będziesz się ślizgać. Dostępna jest szeroka gama materiałów i wzorów, więc na pewno znajdziesz coś co przypadnie Ci do gustu.

  • Nie praktykuj z pełnym żołądkiem. Jeśli praktykujesz rano, lepiej zrobić to przed śniadaniem, jeśli po południu, pamiętaj, żeby ostatni posiłek spożyć na godzinę przed ćwiczeniami.

  • Przed praktyką pamiętaj o rozgrzewce. To ważne, bo dzięki temu unikniesz kontuzji. Warto zrobić kilka ćwiczeń rozgrzewających nadgarstki, rozluźniających szyję i kręgosłup. Kilka powtórzeń sekwencji powitań słońca też świetnie Cię rozgrzeje i przygotuje ciało do dalszej praktyki.

  • Bądź cierpliwy. Joga to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie oczekuj, że od razu osiągniesz doskonałość w pozycjach jogi. Wszystko wymaga czasu i regularnej praktyki, daj więc sobie przyzwolenie na rozwijanie się w swoim tempie. Ciesz się procesem bo joga to proces, a nie cel. Pozwól więc sobie na eksperymentowanie.

  • Nie porównuj się z innymi. Pamiętaj, że każdy ma inne ciało, inne przejścia i inne predyspozycje. Robisz to dla siebie a nie dla innych, więc widząc, że ktoś robi pozycję, która dla Ciebie wydaje się nieosiągalna, nie zniechęcaj się. Joga to też umiejętność odpuszczania, i to jest właśnie ten czas by to zrobić.

  • Skup się na oddechu. Odpowiednie oddychanie jest kluczowe w jodze. Pamiętaj, że każde ćwiczenie powinno być wykonane w synchronizacji z oddechem. Skupiając się na oddechu, będziesz w stanie osiągnąć większą koncentrację i skupienie.

  • Szukaj pomocy nauczyciela i nie bój się pytać. Nauczyciel da Ci odpowiednie wskazówki, byś mogła/mógł wykonać ćwiczenia prawidłowo, albo pokaże Ci alternatywne wersje przygotowujące do danej pozycji.

  • Przede wszystkim próbuj ale i słuchaj siebie. Joga jest jedną z mniej kontuzyjnych aktywności, więc pod okiem nauczyciela możesz pokonywać swoje słabości, ale bądź czujny/czujna co się dzieje w Twoim ciele. Nie forsuj na siłę ciałą poza jego granice, bo joga powinna być bezpieczna. Jeśli poczujesz ból i dyskomfort, zawsze możesz przerwać ćwiczenie, widocznie jeszcze nie nadszedł ten moment.

  • Bądź otwarty na nowe doświadczenia. Jogę można praktykować na różne sposoby, więc bądź otwarty na nowe doświadczenia. Spróbuj różnych stylów jogi i pozycji, aby znaleźć to, co działa dla Ciebie najlepiej. Możesz też skorzystać z różnych źródeł, takich jak książki, filmy instruktażowe lub aplikacje.

  • Zachowaj szczególną ostrożność lub skonsultuj się z lekarzem jeśli dokuczają Ci problemy zdrowotne lub niedawno doznałeś urazu (problemy ortopedyczne, problemy z kręgosłupem, zwichnięcia, wysokie ciśnienie, choroby serca itp). Warto też porozmawiać o tym z nauczycielem, który zwróci uwagę by dopasować praktykę do Twoich potrzeb. Daj również znać jeśli jesteś w ciąży - to czas kiedy pewne modyfikacje mogą być wskazane.

  • Zobaczysz, że po kilku praktykach poczujesz się lepiej. Niech to Cię motywuje, by wciąż i wciąż stawać na macie i przychodzić na zajęcia. Każdy z nas ma takie momenty, że się nie chce wychodzić z domu i zmuszać do ćwiczeń - wolelibyśmy nieraz poleżeć na kanapie i wrzucić serial (tak, nauczycielom jogi też się to zdarza). Ale przypomnij sobie, że jak poćwiczysz, to od razu masz inną energię w ciągu dnia i stawaj na macie. Często słyszę od swoich uczniów, że bardzo im się nie chciało zebrać na zajęcia, ale nie żałują, że przyszli, bo czują się lepiej po zajęciach.


Joga to wspaniała aktywność dla całego ciała.


Jeśli dasz sobie szansę, to zobaczysz, że nie pożałujesz. Trzeba jednak pamiętać, że, każdy z nas jest inny i potrzebuje nieco innego tempa. Jeśli wprowadzisz jogę do swojego życia regularnie, to jej prozdrowotne skutki zaczniesz odczuwać bardzo szybko. Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że warto i że z zachowaniem pewnych zasad łatwiej będzie tę regularność utrzymać. Zatem wskakuj na matę i dobrej praktyki!


autor Ola Świderska


Tagi wpisu