
Proponuję Wam cykliczne zajęcia z jogi hormonalnej w każdy trzeci piątek miesiąca o godzinie 17.00. Zajęcia bedą prowadzone w systemie warsztatowym - będziemy nie tylko ćwiczyć i uczyć się oddychania, ale także będę tłumaczyła jak i dlaczego dana ćwiczenie działa. Zrozumienie bowiem praktyki jogi hormonalnej uważam za kluczowe w jej powodzeniu :) Będę też tłumaczyła jak praktykować w domu czyli jak łatwiej wdrożyć jogę hormonalną do codziennego życia.
Zajęcia bedą trwały zawsze godzinę i piętnaście minut (17:00-18:15).
Zajęcia nie będą uwzględniane w karnetach. Koszt pojedynczych zajęć to 40 zł.
Dlaczego potrzebujemy jogi hormonalnej?
Poprzez powtarzane codziennie nawykowe zachowania i reakcje wpływamy na nasze ciała - niezależnie czy zdajemy sobie z tego sprawę czy nie. U podstaw całej masa dysfunkcji i schorzeń leżą nie uwarunkowania genetyczne - lecz nasze własne środowisko i nasza codzienność. To co jemy i to czego nie jemy, co robimy z naszym ciałem i czego nie robimy - buduje nas lub niszczy.
Poziom hormonów także jest częściowo od nas zależny i stanowczo możemy mieć na niego wpływ.
Wiele czynników środowiskowych, wpływających na poziom naszych hormonów prowadzi do rozchwiania ich równowagi.
Czynniki zaburzające równowagę hormonalną to:
Siedzący tryb życia;
Brak kontaktu z otoczeniem - życie od rana do nocy w pomieszczeniach lub samochodach - w sztucznym oświetleniu i przy włączonej klimatyzacji;
Niezbilansowane, złe odżywianie oraz przejadanie się;
Używanie nadmiernej ilości stymulantów - kawy, alkoholu, papierosów etc;
Używanie plastikowych opakowań w czasie obróbki i przechowywania żywności;
Używanie plastikowych butelek;
Urządzanie i wyposażanie naszych domów i miejsc pracy w nienaturalne, sztuczne i plastikowe wykładziny, okładziny, meble etc
Zbyt rygorystyczne diety;
Zbyt intensywny wysiłek fizyczny;
Przewlekły stres oraz częste stany podwyższonego napięcia emocjonalnego;
Występuje także wiele schorzeń mających wpływ na poziom naszych hormonów - i jest to już bardzo rozległy temat. Podstawowe, najczęściej występujące schorzenia wpływające na gospodarkę hormonalną to zaburzenia funkcjonowania tarczycy wszelakie, choroby autoimmunologiczne, guzy, zespoły policystycznych jajników etc.
Także pewne naturalne okresy w życiu kobiety powodują, że mamy rozchwiany poziom hormonów: czas połogu, okres premenopauzalny czy menopauzalny także bywają dla nas trudne.
Jeszcze inny aspekt jogi hormonalnej wart jest uwagi. Nawet jeśli nie występują u nas żadne powikłania jakie rodzi dysbalans hormonalny warto ćwiczyć jogę hormonalną. Dlaczego?
Jeżeli rodziłyśmy dzieci, jeśli mamy od lat siedzącą pracę, jeśli czujemy dolegliwości bólowe związane z dolnym odcinkiem kręgosłupa, jeśli mamy problemy związane z perystaltyką jelit możemy śmiało założyć, iż mogą to być problemy związane z mięśniami głębokimi, z mięśniami dna miednicy. Przy regularnej praktyce jogi hormonalnej - problemy te możemy rozwiązać.
Czym jest joga hormonalna?
Przez wiele osób joga hormonalna uważana jest za oddzielny styl jogi. Do końca nie zgodzę się z tym określeniem. Większość asan oraz pranajam stosowanych w jodze hormonalnej jest integralną częścią hatha jogi. Zasady zaś jej działania są identyczne z działaniem “zwykłej jogi” właśnie. Jeśli będziesz ćwiczyła hatha jogę 10-20 lat systematycznie i tak unormujesz sobie poziom hormonów.
Niemniej wybrane dla praktyki jogi hormonalnej ćwiczenia działają szybciej i celniej - my zaś nie zawsze chcemy lub możemy czekać dekadę na efekty :)
Odpowiednie ułożenia ciała w asanach połączone ze specyficznym stylem oddychania oraz z bandhami (zaciśnięciami, napięciami danych partii mięśniowych) powodują, że nasza powięź wraz z układem mięśniowym stymulują wybrane narządy wydzielania wewnętrznego - harmonizując ich pracę.
Mocniejsze mięśnie głębokie będą zawsze poprawiać funkcjonowanie narządów. To właśnie sekret jogi hormonalnej.