Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Artykuł na temat psychosomatyki
Psychosomatyka
Psychosomatyka
  • Psychosomatyka
  • Jaka jest zależność pomiędzy oddechem a kręgosłupem?

Jaka jest zależność pomiędzy oddechem a kręgosłupem?

zależność między oddechem a kręgosłupem

Co ma wspólnego prawidłowy oddech ze zdrowym kręgosłupem?

 

Czy wiesz, że sposób oddychania ma bezpośredni wpływ na stan twojego kręgosłupa?

 

Czy zdarza Ci się mieć bóle w odcinku lędźwiowym?
A może dokucza Ci ból w okolicy bioder?
Czy masz wystający brzuszek?

Czy szybciej się męczysz?


W naszym organizmie wszystko ma wpływ na wszystko.

Przepona - główny mięsień oddechowy jest mięśniem, który ma nie tylko wpływ na oddech. To także mięsień który bezpośrednio wpływa na postawę naszego ciała. Wynika to z budowy przepony. Jej cześć mięśniowa przyczepia się min. do wewnętrznej powierzchni żeber, wyrostka mieczykowatego (mostka), rozcięgna mięśnia poprzecznego brzucha oraz do pierwszych trzech kręgów lędźwiowych. Oprócz tego łączy się z mięśniem lędźwiowym większym i czworobocznym.


Podczas pełnego wdechu przepona obniża się zwiększając ciśnienie w jamie brzusznej aby ujemne ciśnienie w klatce piersiowej zasysneło powietrze do płuc. Podczas wydechu występuje odwrotne zjawisko. Ruch przepony (oraz jej wpływ na zmiany ciśnienia w jamach ciała) wpływają na wszystkie struktury kostno-mięśniowo-powięziowe z nią związane.
Każdy głęboki przeponowy wdech i wydech „ćwiczy”/stymuluje obszar dolnych pleców, miednicy i brzucha.
Poprzez skurcz związany z prawidłowym obniżeniem przepony zwiększa się stabilność kręgosłupa i tułowia. Dodatkowo aktywizują się tu mięśnie brzucha i pleców, które także stabilizują kręgosłup.
I odwrotnie - nieprawidłowe funkcjonowanie przepony (za płytki oddech) będzie osłabiać funkcje posturalne. Zwiększy niestabilność w obszarze kręgosłupa lędźwiowego, może pogłębić lordozę lędźwiową, może wpłynąć na zbyt mocne rozluźnienie mięśni brzucha - zwiększenie obwodu brzucha, może unieść mostek zbyt wysoko do góry oraz wpłynie na zwiększenie niestabilności w obrębie lędźwiowej i krzyżowej części kręgosłupa. Przełożyć się to może na zwiększoną aktywność mięśni przykręgosłupowych - bolesność w dolnej części kręgosłupa oraz w okolicy stawów krzyżowo-biodrowych.


Dlatego też osoby oddychające płytko mają częściej niż inni problemy z kręgosłupem oraz częściej mają odstający brzuszek.
Co więc robić?
Naucz się głębiej oddychać!
To nic trudnego.

Tagi wpisu