Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Artykuł na temat psychosomatyki
Psychosomatyka
Psychosomatyka
  • Psychosomatyka
  • Czy wiesz, dlaczego oddychasz dziurkami nosa naprzemiennie?

Czy wiesz, dlaczego oddychasz dziurkami nosa naprzemiennie?

dlaczego oddychasz dziurkami nosa naprzemiennie

Czy masz czasem uczucie, że jedna z dziurek przepuszcza jakby mniej powietrza niż druga?
Jedną dziurką oddycha Ci się trudniej?
Czujesz różnicę w oddechu pomiędzy lewą lub prawą dziurka?

 

Bardzo dobrze!

 

Nasze ciało jest doskonałe. Tu wszystko ma wpływ na wszystko.
Oddech jest tu najlepszym przykładem.

 

Dziś o dziurkach w nosie rzecz. Bo wydarza się to wszystko tylko wtedy kiedy oddychasz przez nos!

 

Nasz organizm dąży ciągle i wciąż do homeostazy, równowagi - jeśli mu za bardzo nie przeszkadzamy - to ją osiąga.

 

Oddychanie nosem ma na tą równowagę istotny wpływ. Każda z dziurek Twojego nosa jest „połączona” z układem nerwowym.
Ten zaś uwielbiając cykle i stałe powtarzalne stymulujące powodujące udrożnienie raz jednej, a raz drugiej dziurki nosa - na zmianę.
Stymuluje więc on tkanki w zatokach żylnych błony śluzowej małżowin nosowych powodując ich zmianę objętości, a tym samym zmianę przepływu krwi.
Krew zaczyna dopływać do ciał jamistych w dziurce nosa powodując lekuchny obrzęk małżowin nosowych. Tym samym przeciwna dziurka staje się „bardziej otwarta” i aktywna - oferująca bezoporowy przepływ staje się na pewien okres „główną dowodzącą.”
Po czym mechanizm powtarza się po drugą stronę.

 

Powoduje to, iż oddychamy mocniej raz jedną raz drugą dziurką. Cykle mogą być różne od półtora godziny do kilku godzin. Cykl ten zmienia się w zależności od naszego wieku, zdrowia i aktywności fizycznej. W czasie snu wydłuża się.
Bazowo sądzono, iż mechanizm ten ma za zadanie regenerację dziurki, która jest mniej aktywna.
Niemniej wiadomo już, iż taka naprzemienna stymulacja ma także wpływ na aktywację półkul mózgowych. Kiedy oddychamy prawą dziurką jako główną zwiększa się aktywność lewej półkuli mózgowej oraz układu współczulnego co ma wpływ na nasze zdolności logicznego i analitycznego myślenia, planowanie, metodykę, koordynację oraz inteligencję werbalną. Lewa półkula mózgowa zawsze jest zadaniowa i nakierowana „na przyszłość”.

 

Kiedy oddychamy lewą dziurką jako główną zwiększa się aktywność prawej półkuli mózgowej oraz układu przywspółczulnego co ma wpływ na nasze zdolności twórczego i kreatywnego myślenia, obrazowego przestrzennego myślenia, spontaniczność, umiejętności artystyczne oraz na naszą wyobraźnie. Prawa półkula mózgowa zawsze jest bardziej emocjonalna i bycie „tu i teraz”.

 

Azja wiedziała to od lat. W jodze celowy oddech naprzemienny (z zatkaniem raz jednej raz drugiej dziurki) miał za zadanie zrównoważenie, zharmonizowanie układu nerwowego. Joga polecała oddech lewą dziurką jako uspokajający, ochładzający. Oddech zaś prawą dziurką uważano za ogrzewający i pobudzający.

 

Głębokie i długie oddychanie wyłącznie lewą dziurką polecała ajurweda jako zdrowy lek nasenny.

 

Nie martw się więc zbytnio, że masz ciut ograniczony przepływ, w którejś dziurce nosa. Jeśli nim oddychasz - właśnie stymulujesz mózg 🤍

Tagi wpisu