Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Artykuł na temat psychosomatyki
Psychosomatyka
Psychosomatyka
  • Psychosomatyka
  • Co mają wspólnego Twoje stopy z mięśniami dna miednicy?

Co mają wspólnego Twoje stopy z mięśniami dna miednicy?

Czy masz problem z „wysiłkowym nietrzymaniem moczu”?
Czy musisz w nocy wstawać „do łazienki”?
Czy masz problem z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa?
Czy zaczyna „wystawać Ci” brzuszek?

 

Może źle pracujesz stopami.

 

“Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki.”
Leonardo da Vinci

 

Dokładnie tak.
Do tego bardzo to dokładna i skomplikowana machina jest. Jej zadaniem jest docelowo amortyzacja. Poprzez odpowiednią budowę potrafi ona dostosować się do powierzchni i pochłonąć części energii oraz wstrząsu kiedy stawiasz ją na ziemi. Potrafi też następnie usztywnić się aby pomóc Ci w odepchnięciu jej od podłoża kiedy chcesz postawić kolejny krok. Wszystko to potrafi zrobić w tempie w jakim się poruszasz.

 

Tak dzieje się jeśli jest w pełni sprawna. Jej sprawność zależna jest natomiast od użytkowania. Czyli to od nas zależy w jakim jest stanie.

 

Poprzez strukturę mięśniowo-powięziową taśmy tylnej oraz przedniej głebokiej jest stopa połączona z całym ciałem. Także z mięśniami dna miednicy.
Średnio robisz 6-8000 kroków dziennie mam nadzieję - tyle więc razy pracuje Twoja stopa.
To jak stawiasz stopę wywiera 6-8000 razy dziennie wpływ na obszar miednicy.Kiedy masz sztywne stopy czyli zbyt wysokie łuki w stopie lub stawiasz stopy tak, że dociskasz zbyt mocno zewnętrzne krawędzie stopy podczas chodzenia wstrząsy z obszaru stóp przejmują więzadła miednicy. Konsekwencją tego może być za dużo ruchu w stawach krzyżowo-biodrowych oraz w dolnej części kręgosłupa. Czasem towarzyszy temu rotacja w kolanie i biodrze. Jest to powodem bólu i dysfunkcji miednicy, a także częstszym problemom z pęcherzem moczowym. Może to także powodować zwiększenie spoczynkowego tonusu mięśni dna miednicy. A mięśnie o podwyższonym tonusie wcale ale to wcale nie będa silniejsze…

 

Kiedy stopa jest zbyt płaska, mięśnie mało przepracowane, a środek stopy zbyt miękki lub kiedy stawiasz stopy dociskając zbyt mocno wewnętrzne przyśrodkowe krawędzie stóp także wpływasz na ustawienie miednicy. Kolana wtedy najcześciej mniej czy więcej ustawiają się koślawo co powoduje pewne skręcenie w stawie biodrowym. Mięśnie przykurczają się, obracają biodro do wewnątrz prowadząc do pochylenia miednicy do przodu. W tym ustawieniu mięśnie przepony miednicznej stają się słabsze. Na taką sytuację wpływ ma także długie siedzenie.

 

Co więc robić?


Przede wszystkim sprawdź swoje buty. Jakieś długo używane. Masz takie?
Jak się ścierają? Będziesz miała/ł odpowiedź.


Zadbaj o prawidłowe układanie stóp - w razie wątpliwości idź do specjalisty.
Jak najwięcej chodź boso po różnorodnej nawierzchni. Ćwicz regularnie stopy 💚

Tagi wpisu