Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Artykuł na temat psychosomatyki
Psychosomatyka
Psychosomatyka

Co mają wspólnego stopy ze sprawnym ciałem?

Czy „boli Cię kręgosłup” w cześci lędźwiowej?
Czy masz problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?
Czy Twoja twarz szybko się starzeje - masz tzw „chomiki”?
Może masz kłopoty z odcinkiem szyjnym kręgosłupa bo „oddychasz górną częścią płuc”?
Czy zaciskasz zęby?


Może źle stawiasz stopy.


Nasza stopa - mała rzecz o wielkim znaczeniu.
Dlaczego?
Bo podtrzymuje, stabilizuje oraz amortyzuje ciało podczas stania oraz przemieszczania się. Kiedy działa bez zarzutu nie ma problemu. Jednak kiedy coś „nie działa” prawidłowo w obrębie stóp bardzo szybko cały organizm zaczyna „kuleć”.
Jak to możliwe?


Ponieważ istnieje sieć mięśniowo-powięziowych połączeń stóp z resztą ciała.
Patrząc na stopę „od dołu” w samym jej środeczku przebiega rozścięgno podeszwowe, które przechodzi w strukturę taśmy tylnej - biegnie tyłem ciała przez łydki, tył ud, więzadło krzyżowe (miednica), prostownik grzbietu (długi mięsień po boku kręgosłupa) aż do mięśni podpotylicznych oraz czepca kończąc się nad Twoimi brwiami.


Druga struktura biegnie głębiej i bardziej „od przodu” - przez podeszwową część stopy, za kośćmi podudzia i kolana, przez wewnętrzne części ud, z przodu stawu biodrowego (dotyka tu mięśni dna miednicy), z przodu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, przeponę (!), prze tkanki otaczające klatkę piersiową aż do mięśni przedniej cześci szyi i twarzoczaszki.


Jako, że stanowi zazwyczaj podstawę naszej pozycji stopa przenosi napięcia z taśm mięśniowo powięziowych wyżej. Na wszystkie struktury, z którymi się łączy.
Zawsze.


To co robisz ze stopą ma więc znaczenie dla całego ciała.
Uważaj co z nią robisz bo Twoja powięź to zapamięta.
Po urazie na przykład - skręceniu stawu skokowego - szczególnie jeśli nie było po nim odpowiedniej rehabilitacji powięź będzie powodować jeszcze lata pewien dyskomfort i tendencję do dalszych kontuzji. Ba! Czasem odciążając miejsca urazu „przenosi napięcie” wyżej. Na kolano, biodro, bark.


Powięź łącząca stopy z głową pamięta także twoje traumy. Ciężkie wypadki, ciężkie choroby, operacje oraz wszelkie poważne problemy emocjonalne oraz wszystko to co w życiu uznasz za mocny stresor, za traumę - zostanie uwięzione w tej strukturze.


To działa także w drugą stronę.


Jeśli nie mogąc strawić świata zaciskasz zęby w niemej niezgodzie - wpływasz na swoje stopy. Kiedy z wściekłości napinasz twarz- podobnie. Kiedy wystawiasz głowę do przodu unosząc brodę nad ekranem laptopa - także wpływasz na swoje stopy.


Co więc robić?


To proste - powięź, która o tym wszystkim decyduje lubi ruch.
Mądry ruch leczy powięź, stopy a poprzez to całe ciało.


Zdejmij ciasne buty!
Szpilki noś wyłącznie incydentalnie.


Ćwicz stopy.
Jak tylko możesz chodź boso💚

Tagi wpisu