Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Artykuł na temat psychosomatyki
Psychosomatyka
Psychosomatyka
  • Psychosomatyka
  • Co ma wspólnego ruch mięśni oddechowych z szybszym starzeniem się?

Co ma wspólnego ruch mięśni oddechowych z szybszym starzeniem się?

Co ma wspólnego ruch mięśni oddechowych z szybszym starzeniem się?

 

Czy nie masz czasem chęci chcieć?
Czy masz cały czas potrzebę aby odpocząć?
Czy masz problemy oddechowe?
Czy dużo siedzisz?

 

Dziś o ruchu, a tak naprawdę o bezruchu.
Nasz organizm jest maszyną perfekcyjną. Wszystko ma tu wpływ na wszystko. To co robimy (lub czego nie robimy) codziennie ze swoim ciałem buduje lub rujnuje nasze zdrowie.
Kilka rzeczy, które sobie robimy ma większe znaczenie od innych.
U szczytu listy jest bezruch. Ma on przemożny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Na stan naszego umysłu, na poziom naszej energii oraz na szybkość starzenia się.

 

Pozycja siedząca, którą tak chętnie i często wybieramy jest tu liderem.
Wiemy, że siedzenie ma degradacyjny wpływ na nasz kręgosłup, obręcz barkową, miednice, stawy kolanowe oraz na wszystkie mięśnie w ich obszarze.
Niemniej ma ono także ogromny wpływ na układ oddechowy.
Podczas siedzenia puszczamy miednice do tyłopochylenia i garbimy się wysuwając najcześciej ręce do przodu - nasza klatka piersiowa jest zamknięta, a płuca mają ograniczone możliwości. Do tego mamy zablokowane guzy kulszowe - co ma wpływ na ruchomość mięśni oddechowych w okoliczny miednicy. Garbienie powoduje, że mostek zbliża się mniej lub bardziej do kości łonowej - co blokuje mięśnie brzucha, które także powinny brać udział w prawidłowym oddechu.


To ograniczenie w ruchu mięśni oddechowych ma wpływ na cały organizm.
Przede wszystkim brak ruchu oraz nieprawidłowo działające mięśnie oddechowe nie stymulują narządów wewnętrznych. Zanika ich motylność. Motylność to subtelny ruch narządów wewnętrznych skorelowany między innymi z fazami wdechu i wydechu. Prawidłowy przeponowy oddech ma wpływ na rytm naszego wewnętrznego świata. Przepona bowiem powinna poruszać się nawet do 4 cm w dół na wdechu i 4 cm do góry na wydechu. Przy spokojnym, ale pełnym oddechu stwierdza się ruchomość płuc, wątroby i nerek od 1 do 3 cm. Kiedy siedzimy oddech jest słabszy więc motylność słabnie. Stymulacja słabnie również.


Powoduje to zaburzenia w funkcjonowaniu wielu naszych tkanek. Napięcie powięzi wzrasta poprzez brak ruchu co przenosi się na struktury zewnętrzne oraz na narządy wewnętrzne ponieważ struktury te są połączone. Zbyt wysoki tonus tkanek wypływający z braku ruchu ogranicza wydajność miejscową przepływu krwi. Organy podobnie jak i mięśnie są gorzej ukrwione, mniej dotlenione. Zaburza się dynamika żylna i limfatyczna.
Cały organizm zaczyna gorzej funkcjonować.


Zaczynamy się szybciej starzeć.
Badania (Uniwersytet kalifornijski) wpływu braku ruchu na starzenie udowodniły, że u kobiet siedzących 10 godzin dziennie następuje przyśpieszone starzenie na poziomie komórkowym. Komórki osób siedzących mają krótsze telomery w porównaniu do osób ćwiczących 40 minut dziennie. Telomer (fragment chromosomu) to swoisty licznik podziałów komórki - skraca się podczas każdego podziału. Komórki osób nie ruszających się podzielą się więc mniej razy, a organy które tworzą będą starzeć się szybciej.

 

Co więc robić?
Wstać!
Głębiej oddychać i ruszać się 💚

Tagi wpisu