Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Artykuł na temat psychosomatyki
Psychosomatyka
Psychosomatyka

Co ma wspólnego postawa ciała z samopoczuciem?

Co ma wspólnego postawa ciała z samopoczuciem?

Czy się lubisz?
Jak oceniasz swoje mocne strony?
Czy wierzysz w siebie?


Nie zawsze? To się wyprostuj!


To jaka jest Twoja codzienna postawa: jak siedzisz, jak chodzisz, jaką pozę przybiera Twoje ciało w pracy ma kardynalne znaczenie.


Tkwienie w bezruchu przy biurku siedząc (najcześciej nieprawidłowo zresztą) fundujemy sobie nie tylko problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa czy słabe mięśnie brzucha, ale także problemu natury bardziej subtelnej.
Ułożenie kręgosłupa i głowy typowe dla dla pracy biurowej lub posiadacza smartfonu ma konsekwencje w Twojej samoocenie i postrzeganiu świata. Twoja postawa wpływa bowiem bezpośrednio na mózg.


Udowodniono zależność pomiędzy postawą ciała, a pewnością siebie. Badacze z Uniwersytetu imienia Marcina Lutra w Hall i Wittenberdze wykazali korelację wyprostowanej postawy ciała u dzieci oraz ich pewności siebie. Wyprostowana sylwetka powodowała, że dzieci czuły się lepiej i były pewniejsze. Były odważniejsze i bardziej otwarte na otoczenie.


Wiemy, że niska samoocena wpływa na postawę ciała. Niestety jest także dokładnie odwrotnie! European Journal of Social Psychology publikował badanie studentów, w którym wykazano, że przyjmowanie zgarbionej postawy ciała wpłynęło na ich samoocenę.
Osoby wyprostowane bardziej wierzyły w swoje mocne strony niż osoby przygarbione.


Badaczki z Zakładu Psychologii, Śląskiego Uniwersytetu w Katowicach wykazały wpływ nawykowych wad postawy na kształtowanie się negatywnego obrazu siebie oraz swojego ciała u młodzieży w czasie pokwitania. Samoocena osób z nabytymi wadami postawy była dużo gorsza. Prawidłowa postawa ciała była tu skorelowana z tak potrzebną nam samokaceptacją.


Udowodniono też zależność pomiędzy postawą ciała, a naszymi funkcjami poznawczymi. Uniwersytet Stanowy w San Francisco wykazał zależność między postawami ciała jakie przybierają studenci, a umiejętnością rozwiązywania działań matematycznych. Ci, którzy rozwiązywali zadania w pozycji wyprostowanej wypadali zawsze lepiej niż grupa, której kazano rozwiązywać te same zadania garbiąc się.
Ba! Grupa osób garbiących się odczuwała większy stres! Mimo, że byli w tej samej sytuacji co reszta byli mocniej zdenerwowani.


Ciało jest ważne!
No to teraz to już koniecznie prostujemy plecy 🤍

Tagi wpisu