Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Artykuł na temat psychosomatyki
Psychosomatyka
Psychosomatyka

Ciało chore z emocji.

"Dostrzeżenie związków pomiędzy ciałem i umysłem jest konieczne do zrozumienia siebie – zarówno w zdrowiu, jak i w chorobie.


Wszystko bowiem ma na nas wpływ. Nasza przeszłość i doświadczenie, nasze myśli i poglądy, uczucia, emocje, interakcje międzyludzkie i to, jak pojmujemy każdy aspekt rzeczywistości, mają subtelny, acz ciągły wpływ na nasze biologiczne funkcjonowanie, od urodzenia aż po grób. Niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy też nie – wszystko, co przeżywamy, pozostawia swój ślad w naszym umyśle oraz ciele.


Jak to się odbywa? Jak metal wpływa na ciało?


Wszystko zaczyna się w głowie. A nasza interpretacja świata oraz tego, co wywołuje w nas emocje, bywa całkowicie różna. Dla zawodowego nurka wejście do jeziora będzie raczej przyjemną, acz lekko nudną codzienną rutyną. Mnie jezioro kojarzy się z wakacjami i odpoczynkiem. Dla osoby, która się topiła, woda jeziora będzie synonimem traumy, przerażenia i śmiertelnego zagrożenia.


Jezioro jest więc przyjemne czy niebezpieczne? Dobre czy złe? Wpływa na Ciebie relaksująco czy jest stresorem? Jak widzisz, to – czym jest jezioro – jest relatywne.


Nie istnieją rzeczy, istnieje tylko umysł, który je postrzega – ocenia i interpretuje.


Postrzeganie jeziora zależy więc od Ciebie. Od Twojego umysłu na dziś. Nasza rekcja na świat i interpretacja stresorów są więc bardzo jednostkowe, zmienne i zależne od wielu okoliczności. Jednak sposób, w jaki ta rekcja wpływa na nasze ciało, jest podobny u wszystkich."


⬆️  Fragment książki "CIAŁO CHORE Z EMOCJI"


Iza Raczkowska
Wydawnictwo Sensus
Zdobądź swój egzemplarz: https://bit.ly/cialochorezemocji

Tagi wpisu