Vinyasa Krama

Śri T.Krishnamacharya z upływem czasu rozwinął i udoskonalił sposób nauczania przez siebie jogi. Stało się to za sprawą odkrycia na Uniwersytecie w Kalkucie kopii Yoga-korunty- antycznego tekstu napisanego przez mędrca Riśiego Vamanę (niestety nie ma dowodów na istnienie tego tekstu). Dzięki informacjom teoretycznym tam zawartym zaczął zalecać praktykę w oparciu o indywidualny program, dodał różne pomoce do celów terapeutycznych oraz wprowadził łagodne ćwiczenia oddechowe od samego początku praktyki. Czynnikiem, który spajał jego nauczanie asan był nacisk na pracę z oddechem i synchronizację oddechu z ruchem.

Vinyasa Krama jest metodą nauki asan i ich wariantów. „Sanskrycki termin Vinyasa pochodzi od przedrostka vi, który oznacza zmienność i przyrostka nyasa, który oznacza ‘ w ramach ustalonych parametrów. Te parametry (…) zawarte w Jogasutrach Patańdżalego to:

 • Stabilność,

 • Wygoda,

 • Płynny i długi oddech. ”

Rozróżnić można dwa sposoby postrzegania vinyasy:

 • Vinyasa jako ruch wejścia i wyjścia z asany. Ruchy ciała mogą być wewnętrzne i zewnętrzne, a dzięki zgraniu tych ruchów z oddechem (wdech do góry, wydech w dół) poruszania świadomości mogą zostać okiełznane. Fundamentalna ideą vinyasy jest zatem integracja ruchu, oddechu i uważności. Ruch musi być zsynchronizowany z oddechem, a umysł podąża za oddechem, dzięki czemu ciało, umysł i oddech są w idealnej harmonii. Zjednoczenie umysłu i ciała dzieje się dzięki oddechowi.

 • Vinyasa jako metoda praktyki asan i ich wariantów w różnych zakresach ruchu. Prawidłowa praktyka jogi nie składa się z przypadkowo wykonanych asan, a wymaga vinyasy, czyli logicznie ułożonej sekwencji pozycji tak, że jedna asana wynika z poprzedniej i ją uzupełnia, rozwija lub równoważy. Jest 10 podstawowych sekwencji, które biorą swój początek od pozycji stojących takich jak tadasana, trikonasana, od asan siedzących takich jak paścimottanasana i padmasana, od pozycji odwróconych jak sirsasana i sarvangasana itd. Istnieje ponad 700 vinyas, które były nauczane przez Krishnamacharyę.

Jeśli osoba praktykująca jogę pozostaje w pozycji nieruchoma przez kilka czy więcej oddechów to mowa o asanie. Vinyasa zaś jest dynamiczną formą jogi, następuje w wyniku płynnego przejścia (zsynchronizowania ruchu z oddechem) z jednej asany w drugą. Vinyasy podobnie jak asany są precyzyjnie opisanymi technikami i wymagają takiej samej uwagi i praktyki. Od jakości wykonania vinyas zależy jakość wykonania asan i odwrotnie. Prawidłowa pozycja jogi składa się tu z trzech elementów:

 • wejście (vinyasa)

 • przebywania w pozycji nieruchomym

 • wyjścia z pozycji (vinyasa)

Na każda asanę przypada od kilku do kilkunastu ruchów (vinyas). Każdy z tych ruchów jest precyzyjnie opisaną pozycją połączoną z wdechem lub wydechem. Kolejność wykonywania asan podczas sesji nie powinna być przypadkowa. Aby stworzyć skuteczny zestaw asan należy:

 • Podjąć działania mające na względzie jasno określony cel,

 • Sięgnąć po modyfikacje, które pozwolą zrealizować to dążenie uwzględniając swoje indywidualne możliwości oraz ograniczenia,

 • Dostosować zestaw asan tak, by pasował on do czasu , który możesz poświęcić na praktykę,

 • Wykorzystać oddech i wewnętrzną uwagę jako źródło informacji zwrotnej określającej czy rzeczywiście wykonywany zestaw asan umożliwia osiągnięcie obranego celu.

Umiejętne tworzenie sekwencji asan jest dość złożone i wymaga znajomości zasad, rzeczowej samooceny, odpowiedniej dyscypliny oraz kreatywności. Do dowolnie wybranego celu prowadzi wiele różnych dróg, a aktywność każdej osoby może przyjąć rozmaite formy. W przypadku każdej praktyki jest wiele zmiennych, które rzutują na rezultat podjętych działań. Ważne jest jednak aby praktyka prowadziła do równowagi psychofizycznej, dając ćwiczącemu poczucie świadomości własnego ciała i koncentracji umysłu. Metoda vinyasy daje szeroki wybór asan i ich wariantów, więc jest możliwe dobranie vinyas do indywidualnych potrzeb. Ponadto praktykowanie vinyasa kramy pozwala, aby całe ciało pracowało- wszystkie mięśnie, stawy i więzadła. Gdy towarzyszy temu głęboki oddech, mięśnie wewnętrzne klatki piersiowej, brzucha, dna miednicy oraz organy wewnętrzne także uczestniczą w ćwiczeniach.

 

 

Bibliografia:

M. Sweeney: Asztangajoga bez tajemnic, Kraków 2018: Zielone Wydawnictwo

A. G. Mochan: Joga dla ciała, umysłu i oddechu. Program przywracania równwagi życiowej, Gliwice: Wywadnictwo Helion

R. Srivatsa: The Complete Book of Vinyasa Yoga, Marlowe& Co

https://maciejwielobob.pl/2009/03/vinyasa-krama-joga-wywiad/

 

Add comment


Awareness through movement

more

WE INVITE YOU TO OUR CLASSES!

We invite you to the exercises organized in a cosy and stylish venue at the Dolnej Wsi 35 street. The classes take place each week in small groups. Most of the classes are one hour and fifteen minutes long. Admission pass prices vary depending on the number of classes attended in a week.
Please contact us before you come – call 693 333 450. We exercise barefoot and in clothing that does not restrict movement. Please do not eat large meals up to two hours prior to the classes.

The cost of a single class is 30 PLN. First class is free!

I also conduct individual classes. The price is negotiable.

The admission passes include four subsequent weeks (rolling month) starting with the day visible on the pass.

A single missed class can be rescheduled within that period of time. If the absence is longer, the classes cannot be rescheduled.

Admission passes:

 • 1 class per week (4 in a rolling month) – 100 PLN
 • 2 classes per week (8 in a rolling month) – 150 PLN
 • 3 classes per week (12 in a rolling month) – 190 PLN
 • 8 class admissions to be used within 3 months – 190 PLN
 • Admissions to all yoga classes within a rolling month – 250 PLN
 • 3 classes per week (2 yoga class + 1 meditation) - 190 PLN
 • 1 class per week meditation (4 in a rolling month) - 100 PLN

 

Our team

Every type of yoga is fun. Yoga in the lyengara has taught me how to work with aid and to work with people who are ill, pregnant or elderly. Ashtanga Vinyasa Yoga has taught me the to smoothly transition from one position to another. Thanks to it I discovered the strength resulting from the ujjayi and bandh breathing. Yinyasa Karma has revealed the multitude of the so far unknown positions and pranayame. It gave me meditation. Yin Yoga has increased the movement rang and taught me humility. Academic Yoga has taught me the position precision. It has shown me the yoga from the anatomical side. I am headed for the Shivananda yoga, but I already know I will learn much from it.
Each yoga teacher, practicing any of the approaches, can share valuable knowledge. Every one of them is different and therefore – unique. Each one of them teaches through the prism of their own experience, which makes them exceptional. It is up to us to be mindful, open and ready to use the knowledge.
We are certified in various yoga types and teach using different approaches to fully exploit the range of tools offered by these yoga types.

Iza Raczkowska

certified teacher/physiotherapist/owner

Marzena Dudek

certified teacher

Ewa Maciejowska-Figiel

certified teacher

Magda Mironowicz

certified teacher

Gallery

Classes Hours - Valid from 03.09.2018

 

 

  

MondayTuesday WednesdayThursdayFriday

8:30-9:45

Mixed group

(Beginner + Intermediate)


Iza/Ewa
-

8:30-9:45

Mixed group

(Beginner + Intermediate)


Iza
-

8:30-9:45

Mixed group

(Beginner + Intermediate)Iza/Ewa

17:00-17:45

Meditation, concentration and awareness tehniques


Iza

17:00-17:45

Healthy spine

(from 3.03.20)


Magda

-

16:30-17:45

Entry group


Ewa

-

18:00-19:15

Beginner group


Ewa

18:00-19:15

Intermediate group


Iza

18:00-19:15

Beginner group


Ewa

18:00-19:15

Intermediate group


Iza
-

19:30-20:45

Mixed group

(Beginner + Intermediate)


Ewa

19:30-21:00

Advanced group + meditation


Iza

19:30-20:45

Mixed group

(Beginner + Intermediate)


Ewa

19:30-21:00

Advanced group+meditation


Iza
-

Partnership

Slide background

„ To co sobie uświadamiasz, to kontrolujesz. To czego sobie nie uświadamiasz, kontroluje Ciebie.”

Antony de Mello